Play Attention / Dikkat ve Odaklanma Sorunu Destek Programı

Son zamanlarda bir çok kişiden duyduğumuz, velilerin yakındığı, televizyon programlarına konu olan  DİKKAT EKSİKLİĞİ konusu ile ilgili çalışmaları takip edip araştırıyorduk.  Bir çok kağıt, kalem çalışması ve  davranışsal uygulamalar var. Acaba bu çalışmalardan daha farklı bir uygulama var mıdır diye araştırırken Play Attention uygulaması ile tanıştık. Play Attention, diğer uygulama ve tekniklerden birçok bakımdan farklı idi.

Play Attention uygulaması bilgisayar karşısında yapılan bir uygulamadır.

Dikkatiniz ve odaklanma süreniz ile ilgili bilgiyi ölçüp, sayısal veri olarak sunar.

İşe yarayıp yaramadığını yine bu sayısal veriler üzerinden takip edebiliriz.

Belli bir düzen içinde yapılır. Beyin bu sırada dikkat etmeyi öğrenir.

Play Attention Nedir?

NASA astronotlarının performansını arttırmak üzere geliştirilmiş daha sonra kliniklerde, hastanelerde, okullarda, eğitim merkezlerinde dikkat ve odaklanma sorunu yaşayan bireylere uygulanmış destekleyici bir programdır. Ayrıca “dikkat eksikliği  ve hiperaktivite” tanısı almış çocuklarda, öğrenme bozukluğu olan çocuklarda kullanılması önerilen bir programdır.

Play Attention Nasıl Çalışır?

Kola bir cihaz takılır. Bu cihaz dikkati saniye saniye ölçer.  Ekranda belirli becerileri içeren dikkat oyunu vardır. Bu oyunu dikkati koruduğunuz müddetçe oynayabilirsiniz. Oyun çeşidine göre klavye ve elinizi, kolunuzu kullanmanız gerekir. Oyunun sonunda size dikkat dereceniz ile ilgili sayısal bilgi verir. Bu bilgiler her uygulamadan sonra yorumlanır ve izlenilecek yol belirlenir.

Play Attention, ilk iki hafta boyunca üç günde bir uygulanır. Bu uygulama 45 dakika sürer. Daha sonra uygulamalara haftada 1 şeklinde devam edilir. Öğrencinin ihtiyacına göre 40- 50 uygulama yapılır. Gerekirse daha fazla da yapılabilir. Ne kadar çok uygulama yapılırsa bireyin dikkat ve odaklanma süresi o derece artar.

4 hafta sonunda küçük farklılıklar ortaya çıkmaya başlar. Bu değişimler, daha iyi dinleme becerileri, kendi başına ödev yapma ve daha iyi organize olmayı içerir.